Aktualności

 • Książka miesiąca - prezent dla czytelników od IBUK LIBRA na październik 2017 Open or Close

  ibuk 

  W październiku Zespół IBUK Libra w kolejnej odsłonie akcji PREZENT OD IBUK LIBRA, proponuje naszym czytelnikom książkę „Prezentacje naukowe. Praktyczny poradnik” autorstwa Piotra Wasylczyka.

  Autor w swobodnej formie prowadzi czytelnika przez proces projektowania, tworzenia i wygłaszania prezentacji – od pierwszych szkiców ołówkiem na kartce po konferencyjną scenę. Proponuje wiele rozwiązań: od ćwiczeń w pisaniu bajek i wierszyków po prezentacje na tablicy, od slajdów bez ani słowa tekstu po użycie spektakularnych rekwizytów. Książka dostępna jest bezpłatnie do końca października pod linkiem:  http://libra.ibuk.pl/book/175057 a pozostały do jej przeczytania czas odmierzy specjalny zegar.

                                                        Zachęcamy do lektury!

 • Rozstrzygnięcie konkursu "Przyłapani na czytaniu" Open or Close

  Z przyjemnością informujemy, że konkurs „Przyłapani na czytaniu” został rozstrzygnięty.

   

   Dnia 12.09.2017 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie, odbyło się posiedzenie
   komisji konkursowej w składzie:

  Grażyna Brzezińska – dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie

  Jolanta Nagiel  - Wydział Udostępniania Zbiorów

  Małgorzata Komor – Wydział Udostępniania Zbiorów

  Anna Mieszkowska - Wydział Udostępniania Zbiorów

   

  Komisja konkursowa wybrała najlepsze zdjęcia nadesłane przez uczestników konkursu „ Przyłapani na czytaniu”, w którym uczestniczyli mieszkańcy powiatu ciechanowskiego.

   

  Po zapoznaniu się z wszystkimi nadesłanymi  pracami komisja postanowiła przyznać następujące nagrody:

   

                                                           I nagrodaOliwier Borkowski

                                                          II nagrodaEdyta Makowska

                                                         III nagroda: Lidia Gajek

                                                        Wyróżnienie: Bożena Kowalska

   

   Ufundowane nagrody i dyplomy zostaną wysłane drogą pocztową.

   

  Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym, dziękujemy również wszystkim, którzy podjęli wyzwanie
  i spróbowali swoich sił w konkursie.

   

  Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach konkursu „ Przyłapani na czytaniu”.

 • Nowy, siódmy numer czasopisma "Edu-wsparcie" Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie Open or Close

  edu7

   

   

   

  Zapraszamy do lektury siódmego numeru czasopisma elektronicznego „Edu-wsparcie",  redagowanego w Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie.

  Osoby zainteresowane współpracą zachęcamy do współtworzenia naszego pisma, dzielenia się wiedzą, własnymi pomysłami i doświadczeniami. Na teksty do następnego numeru czekamy do końca listopada 2017 r. Zapraszamy na stronę http://www.bpciechanow.edu.pl/index.php/edu

  Życzymy przyjemnej lektury!

   

 • ACADEMICA w Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie Open or Close

  ACADEMICA

   

  Z dniem 1 lutego 2017 roku, Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie wychodząc naprzeciw potrzebom czytelników i zwiększając zakres świadczonych usług, przystąpiła do Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA.

  CWPN ACADEMICA oferuje zasoby Biblioteki Narodowej w postaci cyfrowej.

  Głównym celem systemu jest zastąpienie tradycyjnej formy wypożyczeń międzybibliotecznych wypożyczalnią publikacji w postaci cyfrowej. Academica pozwala na dostęp do kilkuset tysięcy pełnotekstowych publikacji naukowych – monografii, podręczników, skryptów, artykułów oraz całych numerów czasopism. Korzystanie z tych zasobów jest nieodpłatne. Publikacje nie chronione prawem autorskim są dostępne dla każdego użytkownika Internetu bez ograniczeń. Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanych terminalach w bibliotekach należących do systemu Academica. W czasie korzystania z tekstu możliwe jest tworzenie notatek, do których dostęp jest możliwe z każdego komputera. Dzięki systemowi rezerwacji czytelnik może zaplanować termin swojej pracy na terminalu w bibliotece, z której korzysta na co dzień.

  Terminal dostępowy do Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych znajduje się w Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie ul. 17 Stycznia 49 Wydział Udostępniania Zbiorów tel. (23) 672-33-77 wew. 21

  Szczegóły dotyczące projektu: www.academica.edu.pl

  ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA

 • Nowe kursy e-learningowe w Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie Open or Close

  Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie zaprasza na nowe, bezpłatne kursy e-learningowe na platformie Moodle http://moodle.bpciechanow.pl/, związane z kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017 Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży.

  linoKurs „Wirtualna tablica Lino” przybliża podstawowe zasady pracy w programie LINO, który służy m.in. do promocji literatury, prezentacji ciekawych książek, relacji  z imprez szkolnych, bibliotecznych (konkursy, spotkania autorskie, wycieczki), prezentowania plakatów, filmów, muzyki, audiobooków, udostępniania uczniom treści edukacyjnych, linków, publikowania zadań. Jest również świetnym sposobem na przeprowadzenie zajęć metodą lekcji odwróconej.  

  nowe mediaKurs „Nowe media w promocji biblioteki i upowszechnianiu czytelnictwa przeznaczony jest dla nauczycieli bibliotekarzy, studentów kierunku bibliotekoznawstwa, którzy chcą poznać nowe media oraz narzędzia z kategorii mediów społecznościowych i wykorzystać je w celach promocyjnych. Kurs „Upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży” omawia znaczenie czytania w życiu dzieci i młodzieży, rolę głośnego i szybkiego czytania. Prezentuje podstawowe formy popularyzacji czytelnictwa.

   Skorzystanie z kursów wymaga utworzenia (posiadania) konta na platformie Moodle http://moodle.bpciechanow.pl/  i wysłania maila do prowadzącego z prośbą o klucz dostępu na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

  Serdecznie zapraszamy nauczycieli do udziału w pozostałych kursach na platformie Moodle  http://moodle.bpciechanow.pl/

  • osobowych (Henryk Sienkiewicz, Julian Tuwim),
  • z zakresu TIK,
  • bibliotekarstwa,
  • coachingu i tutoringu szkolnego,
  • prawa bibliotecznego.
 • Biblioteka przyjazna osobom z autyzmem Open or Close

   

  Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie na niebiesko

   

  Z przyjemnością informujemy, że Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie włączyła się do projektu „Bibliotekarzu zaprzyjaźnij się z osobą z autyzmem” realizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w partnerstwie z Fundacją SYNAPSIS w ramach programu Obywatele dla Demokracji. Głównym celem projektu jest pokazanie osobom z autyzmem i ich opiekunom, że biblioteka może być miejscem w którym warto spędzać czas wolny, oraz przełamanie bariery w dostępie osób z autyzmem do działań kulturalnych i usług oferowanych przez biblioteki. Motywacją do wizyty w bibliotece osób z autyzmem może być możliwość wypożyczenia książki, filmu czy audiobooka. Może to być okazja do skorzystania na miejscu z Internetu lub zagrania w ulubioną grę komputerową. Biblioteka dysponuje materiałami ułatwiającymi obsługę osób z autyzmem, są to między innymi: rozmówki biblioteczne, specjalna karta czytelnika, piktogramy służące do komunikacji bibliotekarz – osoba z autyzmem. Zapraszamy do naszej biblioteki rodziców ze swoim autystycznym dzieckiem. Znajdą w naszej bibliotece książki dla siebie i dziecka. Zapraszamy dorosłe osoby autystyczne, na pewno spotkają się u nas z życzliwością i wsparciem bibliotekarzy.

 • Księgozbiór obcojęzyczny w Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie Open or Close

  Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie poleca księgozbiór w języku angielskim i niemieckim, składający się z podręczników do nauki języków obcych, literatury pięknej i literatury popularnonaukowej, będący w większości wcześniej częścią zbiorów Kolegium Nauczycielskiego w Ciechanowie. Księgozbiór można przeglądać w katalogu Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie OPAC wybierając wyszukiwanie szybkie a następnie wpisując w wolne pole sygnatury: 811 ang. (w przypadku książek anglojęzycznych) 82-3 ang. (w przypadku powieści w języku angielskim), 811 niem. (w przypadku książek w języku niemieckim),  82-3 niem. (w przypadku powieści w języku niemieckim).

  Zapraszamy studentów i nauczycieli do korzystania z naszych zbiorów.

  KATALOG OPAC

   

 • Bezpłatny dostęp do czytelni IBUK LIBRA dla czytelników Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie Open or Close

  Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie oferuje swoim czytelnikom dostęp do ponad tysiąca tytułów książek z wielu dziedzin wiedzy w czytelni IBUK LIBRA.

  Serwis udostępnia publikacje w wersji elektronicznej a dzięki aplikacji myIBUK umożliwia również robienie notatek w książce, zaznaczanie fragmentów tekstu, wyszukiwanie w tekstach słów i fraz, eksport notatek.

  Korzystanie z książek z czytelni IBUK LIBRA jest możliwe na komputerach w placówkach Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie i jej 4 fili: w Mławie, Płońsku, Pułtusku i Żurominie oraz na komputerach domowych, tabletach i telefonach czytelników. Oferujemy bezpłatny dostęp do serwisu do 23 listopada 2017 r.  

  Zapraszamy do Biblioteki po odbiór kodów niezbędnych do samodzielnej, jednorazowej rejestracji i bezpłatnego korzystania z platformy poza biblioteką. Można również napisać maila: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Serwis znajduje się pod adresem http://libra.ibuk.pl

  Zapraszamy do lektury!

 • Zewnętrzne szkolenia i konferencje dla placówek oświatowych - październik 2017 Open or Close
  1. Ośrodek Rozwoju Edukacji zaprasza na szkolenie pt. „Jak wspomagać szkoły w kształtowaniu kompetencji kluczowych uczniów? Rola osoby wspomagającej w zmieniającym się systemie edukacji”
   Termin: 02-04 października 2017 r.
   Miejsce: Hotel Kuźnia Napoleońska, ul. Sochaczewska 5, 96-515 Paprotnia (gmina Teresin, powiat sochaczewski)
   Kontakt: • w sprawach organizacyjnych: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., tel. (22) 570-83-18 • w sprawach merytorycznych: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., tel. (22) 570-83-18 lub na https://szkolenia.ore.edu.pl/RejestracjaSzkolenie/3649
  2. Książnica Płocka, Katedra Socjologii Polityki i Moralności IS Uniwersytetu Łódzkiego oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zapraszają na konferencje naukową pt. „Bibliotekarz nowej generacji” poświeconą wymianie poglądów i doświadczeń na temat pracy współczesnego bibliotekarza i stojących przed nim wyzwań
   Termin: 6 października 2017 r., godz. 9.00 – 16.00
   Miejsce: Książnica Płocka, ul. Tadeusza Kościuszki 6, 09-402
   Szczegółowych informacji udziela mgr Bogumiła Tobota, tel. 24 262 00 87, e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  3. Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział we Wrocławiu, zapraszają na XI Regionalną Konferencję metodyczną  „Szkolne Centrum Multimedialne – Biblioteka bogata w zasoby i aktywności”, której celem jest pokazanie możliwości tworzenia i realizacji oferty w oparciu o bogactwo form pracy różnych typów bibliotek dla tego samego użytkownika – ucznia, nauczyciela, rodzica.
   Termin: 25 października 2017 r.
   Miejsce: Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu, ul. Stanisława Worcella 25-27, 50-448 Wrocław
   Konferencja jest nieodpłatna.
   Szczegółowe informacje zawarte są na: http://www.dbp.wroc.pl/biblioteki/wroclaw/wroclaw-wydarzenia/1593-scm-biblioteka-bogata-w-zasoby-i-aktywnosci-pazdziernik-2016
  4. Biblioterapia w procesie rozwijania kompetencji czytelniczych – biblioterapia II stopnia – warsztaty organizowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
   Termin: 24-25 października 2017 r.
   Miejsce: Warszawa, ul. Gocławska 4
   Koszt: 350 zł + VAT (10% zniżki dla członków SBP)
   Więcej Informacji na http://www.sbp.pl/konferencje/konferencja/informacje_ogolne?konferencja_id=18947
  5. MSCDN w Ciechanowie http://ciechanow.mscdn.pl/katalog-szkolen/oferta-biezaca zaprasza na szkolenia, m.in. :
   Nowatorskie pomysły na promocję biblioteki w środowisku (5 października b.r., w godz. 14.30-19.30)
   Ochrona prawna nauczyciela (14 października b.r., w godz. 14.30-19.30)
  6. Centrum Praktycznej Edukacji EDUPROJEKT organizuje warsztaty dla nauczycieli wszystkich etapów nauczania pt. „Przeciwdziałanie wykluczeniu w klasie”
   Termin: 12 października 2017 r., godz. 16.00
   Miejsce: Szkoła Przyszłości, ul. Białołęcka 186 D, Warszawa-Białołęka
   Koszt: 120,00 zł
   Szczegółowe informacje: https://edu-projekt.pl/szkolenie
  7. Kurs ARTETERAPII – Terapii sztuką w pracy z dziećmi i młodzieżą, organizowany przez firmę ISKRA – edukacja, animacja, szkolenia
   Termin: 28-29 października 2017 r., godz. 9.00-17.00
   Miejsce: Warszawa,
   ul. Sucharskiego 3, Osiedlowy Klub Jelonki
   Koszt: 290,00 zł
   Więcej informacji na: http://iskra.edu.pl/?cat=3
  8. Autyzm, Zespół Aspergera. Praca z dzieckiem z całościowymi zaburzeniami rozwoju w oparciu o techniki behawioralne. Rozwiązania edukacyjno – terapeutyczne. Szkolenie I stopnia, szkolenie organizowane przez Centrum Wspomagania Rozwoju Osobowości
   Termin: 21-22 października 2017 r., godz. sob.: 10.00-17.00, niedz. 10.00-16.00
   Miejsce: Centrum Wspomagania Rozwoju Osobowości Sp. z o.o., ul. Woronicza 15 lokal 100, 02-625 Warszawa
   Koszt: 350,00 zł (Uwaga! Przy jednoczesnym zapisie na dwa stopnie koszt drugiego stopnia szkolenia wynosi 300 zł (całość wynosi wówczas 650 zł)
   Szczegóły na http://www.cwro.edu.pl/szkolenia
  9. Biblioteka Narodowa prezentuje ofertę szkoleniową na http://www.bn.org.pl/dla-bibliotekarzy/zeb/oferta-szkoleniowa
  10. Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów https://www.oeiizk.waw.pl/kursy/index.php?menu=projekty_szcz&krok=1&id_projektu=130 organizuje liczne szkolenia dla nauczycieli, dostosowane do nowej podstawy programowej. W ofercie m.in.:
   Edukacja przedszkolna z TIK a nowa podstawa programowa, 
   2-16 lub 16-30 października b.r. (szkolenie on-line)
   Poradnictwo zawodowe w szkole branżowej wspierane TIK, 4-25 października b.r. (szkolenie on-line)
   Nauka programowania w klasach 1-3, 19 października – 7 grudnia 2017 r. (forma szkolenia: mieszana)
  11. OEIiZK w Warszawie oraz Polski Komitet Normalizacyjny zapraszają do udziału w IV Ogólnopolskiej Konferencji „Bezpieczeństwo informacyjne w szkole i placówce oświatowej”
   Termin: 24 października 2017 r., godz. 10.00 – 15,00
   Miejsce: Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, ul. Nowogrodzka 73 
   Dodatkowe informacje znajdują się na: https://www.oeiizk.waw.pl/kursy/index.php?menu=projekty_szcz&id_projektu=141
  12. Oferta szkoleniowa MSCDN w Warszawie:  http://www.warszawa.mscdn.pl/
 • Akcja "Podaruj książkę bibliotece" w Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie Open or Close

  Akcja "Podaruj książkę bibliotece"

  Wszystkich czytelników i sympatyków naszej biblioteki zapraszamy do włączenia się do akcji „Podaruj książkę bibliotece”.Celem akcji jest wzbogacenie księgozbioru o nowe i ciekawe pozycje książkowe, wydane w ciągu ostatnich 10 lat. Jeśli skończyłeś studia, posiadasz podręczniki akademickie, przeczytałeś lektury, książki, które warto polecić innym – nie musisz ich więcej odkurzać, przekaż je do biblioteki. Wystarczy jedna uwolniona książka z własnej kolekcji.Przekazane książki będą służyć innym czytelnikom. Pamiętajmy - książka czytana żyje dłużej. Zapraszamy do współpracy z naszą biblioteką.

Nowości biblioteczne

Wykonywanie władzy rodzicielskiej i kontaktów w warunkach istnienia elementu zagranicznego
Zarządzanie wiedzą w tworzeniu konkurencyjności szkoły
Ekstremizm polityczny. Studium psychologiczne
Współczesna edukacja przyrodnicza
Czytelnictwo - nowa jakość
Prezentacja profesjonalna. Teoria i praktyka
Ucząca się szkoła. Od rozwoju jednostek do rozwoju wspólnoty
Diagnoza i wspomaganie w rozwoju dzieci uzdolnionych
Dziecko jako podmiot wolności sumienia i wyznania
Koniec globalizacji
Momenty wychowawcze - Janusz Korczak
Previous Next Play Pause
Smaller Default Larger

Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

1
Praktyczny przewodnik po internecie dla bibliotekarzy
Jak zostać nauczycielem dyplomowanym w bibliotece?
Vademecum skomputeryzowanego nauczyciela bibliotekarza
Wychować miłośnika książki czyli czytelnictwo i okolice
Biblioteka szkolna. I i II etap kształcenia
Biblioteka szkolna - tendencje rozwoju
Biblioteka w sieci - sieć w bibliotece
Nowa podstawa programowa z pomocą biblioteki szkolnej
Biblioteki w nowym otoczeniu
Mam 6 lat i gonię świat
Previous Next Play Pause

Światowy Dzień Osób Jąkających się - 22 października

1
Jąkanie: diagnoza - terapia - program
Jąkanie
Porozmawiajmy o jąkaniu się
Profilaktyka jąkania i niepłynności mówienia
Terapia jąkania u dzieci w młodszym wieku szkolnym
Wspomaganie płynności mowy dziecka
Jąkanie to nie wyrok
Ćwiczenia dla jąkających się i nie tylko
Holistyczne aspekty logopedycznej terapii jąkających się
Previous Next Play Pause