Aktualności

  • Ogłoszenie Open or Close

    rada

  • Nowy, dziewiąty numer "Edu-wsparcie" Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie Open or Close

    9
    Zapraszamy do lektury dziewiątego  numeru czasopisma elektronicznego „Edu-wsparcie",  redagowanego w Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie.

    W bieżącym numerze m.in. kolejny program z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnej – Flipquiz, służący do tworzenia gier edukacyjnych. W ramach obchodów tegorocznego ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek przedstawiamy relację z działań Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie. W rubryce „Warto wiedzieć”, w związku z ogłoszeniem roku 2018 przez Sejm Rokiem Praw Kobiet, przybliżamy początki ustawodawstwa przyznającego kobietom pełnię praw wyborczych. Prezentujemy wybrane tytuły książek wycofywanych w przeszłości z bibliotek, uznawanych za kontrowersyjne, niepoprawne politycznie, obyczajowo czy religijnie, zwracając uwagę nauczycieli i bibliotekarzy na kwestię granic wolności słowa w literaturze i problem cenzury poprzez akcję - Tydzień Zakazanych Książek. Publikujemy również artykuł o systemie reagowania w placówkach oświatowych w przypadku ujawnienia cyberprzemocy oraz o objawach i problemach związanych z lękiem w życiu dzieci.

    Osoby zainteresowane współpracą zachęcamy do współtworzenia naszego pisma, dzielenia się wiedzą, własnymi pomysłami i doświadczeniami. Na teksty do następnego numeru czekamy do końca listopada 2018 r.

    Zapraszamy na stronę http://www.bpciechanow.edu.pl/index.php/edu

    Życzymy przyjemnej lektury!

  • Nowe kursy e-learningowe na platformie Moodle w Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie Open or Close

    moodle

     Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie zaprasza na nowe, bezpłatne kursy e-learningowe na platformie Moodle, adresowane do wszystkich zainteresowanych tworzeniem materiałów edukacyjnych oraz promocyjnych, które mogą być zamieszczane w serwisach społecznościowych, na stronach internetowych oraz blogach: „Tworzenie gier edukacyjnych w aplikacji Flipquiz” - program służący do podsumowania umiejętności i wiadomości uczniów, przeznaczony dla osób chcących wykorzystywać darmowe narzędzia do tworzenia interaktywnych quizów i stosować mechanizmy gier w edukacji, Dodawanie komentarzy do zdjęć i prezentacji w programie SlideTalk” – program umożliwiający tworzenie treści wideo, ułatwiający konwersję pokazu slajdów i prezentacji na wideo z automatycznym przekazywaniem głosu, "Galerie, kolaże i pokazy zdjęć w aplikacji Slidely" - program służący do tworzenia atrakcyjnych kolaży, filmików, pokazów zdjęć z podkładem muzycznym oraz "Tworzenie kolaży w programie Photocollage.com" - program służący m.in. do wykonywania kartek okolicznościowych, kolaży, plakatów. Skorzystanie z kursów wymaga utworzenia (posiadania) konta na platformie Moodle http://moodle.bpciechanow.pl/  i wpisania klucza dostępu otrzymanego od prowadzącego drogą  mailową. 

    Serdecznie zapraszamy nauczycieli do udziału w pozostałych kursach:

    • osobowych (Henryk Sienkiewicz, Julian Tuwim),
    • z zakresu bibliotekarstwa,
    • coachingu i tutoringu szkolnego,
    • prawa bibliotecznego.
  • Książka miesiąca - prezent dla czytelników od IBUK LIBRA na czerwiec 2018 r. Open or Close

    T269860W czerwcu Zespół IBUK Libra w kolejnej odsłonie akcji PREZENT OD IBUK LIBRA, proponuje naszym czytelnikom książkę „Biblia w malarstwie”.

    „Biblia w malarstwie” to albumowe, ozdobne wydanie gawęd Bożeny Fabiani poświęconych sztuce inspirowanej Biblią.

    Stary Testament zawiera opowieści najróżniejsze: zadziwiające, niezrozumiałe, wzniosłe i okrutne, tętniące życiem i emocjami – i wszystko to autorka obserwuje na obrazach, tropiąc przy tym realia związane zarówno z epoką żydowskich patriarchów i królów, jak i z czasami artystów podejmujących tematy biblijne. Przygląda się, jak w ciągu wieków radzono sobie z trudnościami w wyobrażeniu człowieka i żywiołów, powietrza, światła, wody, jak ukazywano potężne emocje bohaterów biblijnych, zwłaszcza te najgroźniejsze – nienawiść, mściwość, zawiść. Autorka ściśle powiązuje historię z obrazem, wyjaśnia jego treść, pokazuje podejście malarza do tematu – tak różne w zależności od epoki oraz indywidualnych cech artysty.

    Bożena Fabiani przybliża i objaśnia również malarstwo, którego źródłem stał się Nowy Testament. Przyjmuje układ chronologiczny, zgodny z opowieścią o życiu Jezusa. Wpisuje swoją opowieść w szeroko pojęty kontekst historyczno-obyczajowy, zarówno w odniesieniu do samego zapisu Ewangelii i starożytnej Palestyny, jak i do konkretnego dzieła, badając czas i okoliczności jego powstania oraz cechy charakterystyczne, styl artysty i ducha epoki, nie wchodząc przy tym w zagadnienia czysto teologiczne.

    Książka dostępna jest bezpłatnie pod linkiem: http://libra.ibuk.pl/book/181490 a pozostały do jej przeczytania czas odmierzy specjalny zegar.

                                                                                            Zachęcamy do lektury!

  • ACADEMICA w Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie Open or Close

    ACADEMICA

     

    Z dniem 1 lutego 2017 roku, Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie wychodząc naprzeciw potrzebom czytelników i zwiększając zakres świadczonych usług, przystąpiła do Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA.

    CWPN ACADEMICA oferuje zasoby Biblioteki Narodowej w postaci cyfrowej.

    Głównym celem systemu jest zastąpienie tradycyjnej formy wypożyczeń międzybibliotecznych wypożyczalnią publikacji w postaci cyfrowej. Academica pozwala na dostęp do kilkuset tysięcy pełnotekstowych publikacji naukowych – monografii, podręczników, skryptów, artykułów oraz całych numerów czasopism. Korzystanie z tych zasobów jest nieodpłatne. Publikacje nie chronione prawem autorskim są dostępne dla każdego użytkownika Internetu bez ograniczeń. Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanych terminalach w bibliotekach należących do systemu Academica. W czasie korzystania z tekstu możliwe jest tworzenie notatek, do których dostęp jest możliwe z każdego komputera. Dzięki systemowi rezerwacji czytelnik może zaplanować termin swojej pracy na terminalu w bibliotece, z której korzysta na co dzień.

    Terminal dostępowy do Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych znajduje się w Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie ul. 17 Stycznia 49 Wydział Udostępniania Zbiorów tel. (23) 672-33-77 wew. 21

    Szczegóły dotyczące projektu: www.academica.edu.pl

    ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA

  • Biblioteka przyjazna osobom z autyzmem Open or Close

     

    Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie na niebiesko

     

    Z przyjemnością informujemy, że Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie włączyła się do projektu „Bibliotekarzu zaprzyjaźnij się z osobą z autyzmem” realizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w partnerstwie z Fundacją SYNAPSIS w ramach programu Obywatele dla Demokracji. Głównym celem projektu jest pokazanie osobom z autyzmem i ich opiekunom, że biblioteka może być miejscem w którym warto spędzać czas wolny, oraz przełamanie bariery w dostępie osób z autyzmem do działań kulturalnych i usług oferowanych przez biblioteki. Motywacją do wizyty w bibliotece osób z autyzmem może być możliwość wypożyczenia książki, filmu czy audiobooka. Może to być okazja do skorzystania na miejscu z Internetu lub zagrania w ulubioną grę komputerową. Biblioteka dysponuje materiałami ułatwiającymi obsługę osób z autyzmem, są to między innymi: rozmówki biblioteczne, specjalna karta czytelnika, piktogramy służące do komunikacji bibliotekarz – osoba z autyzmem. Zapraszamy do naszej biblioteki rodziców ze swoim autystycznym dzieckiem. Znajdą w naszej bibliotece książki dla siebie i dziecka. Zapraszamy dorosłe osoby autystyczne, na pewno spotkają się u nas z życzliwością i wsparciem bibliotekarzy.

  • Księgozbiór obcojęzyczny w Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie Open or Close

    Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie poleca księgozbiór w języku angielskim i niemieckim, składający się z podręczników do nauki języków obcych, literatury pięknej i literatury popularnonaukowej, będący w większości wcześniej częścią zbiorów Kolegium Nauczycielskiego w Ciechanowie. Księgozbiór można przeglądać w katalogu Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie OPAC wybierając wyszukiwanie szybkie a następnie wpisując w wolne pole sygnatury: 811 ang. (w przypadku książek anglojęzycznych) 82-3 ang. (w przypadku powieści w języku angielskim), 811 niem. (w przypadku książek w języku niemieckim),  82-3 niem. (w przypadku powieści w języku niemieckim).

    Zapraszamy studentów i nauczycieli do korzystania z naszych zbiorów.

    KATALOG OPAC

     

  • Bezpłatny dostęp do czytelni IBUK LIBRA dla czytelników Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie Open or Close

    Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie oferuje swoim czytelnikom dostęp do ponad tysiąca tytułów książek z wielu dziedzin wiedzy w czytelni IBUK LIBRA.

    Serwis udostępnia publikacje w wersji elektronicznej a dzięki aplikacji myIBUK umożliwia również robienie notatek w książce, zaznaczanie fragmentów tekstu, wyszukiwanie w tekstach słów i fraz, eksport notatek.

    Korzystanie z książek z czytelni IBUK LIBRA jest możliwe na komputerach w placówkach Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie i jej 4 fili: w Mławie, Płońsku, Pułtusku i Żurominie oraz na komputerach domowych, tabletach i telefonach czytelników. Oferujemy bezpłatny dostęp do serwisu do 23 listopada 2018 r.  

    Zapraszamy do Biblioteki po odbiór kodów niezbędnych do samodzielnej, jednorazowej rejestracji i bezpłatnego korzystania z platformy poza biblioteką. Można również napisać maila: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Serwis znajduje się pod adresem http://libra.ibuk.pl

    Zapraszamy do lektury!

  • Zewnętrzne szkolenia i konferencje dla placówek oświatowych - czerwiec 2018 r. Open or Close

     Ośrodek Rozwoju Edukacji

    MSCDN Wydział w Warszawie

    • Retoryka w szkole - podstawa programowa wobec kultury mówienia dzieci i młodzieży (konferencja) 09-06-2018 08:30-16:00
    • Trening interpersonalny

    Zasady rekrutacji: kolejność zgłoszeń według następujących kryteriów: jedna osoba z placówki, w przypadku uczęszczania na psychoterapię - zgoda psychoterapeuty na udział w treningu, deklaracja udziału w całości treningu (kurs doskonalący)

    27-06-2018 09:00-20:00, 28-06-2018 09:00-20:00, 29-06-2018 09:00-20:00, 30-06-2018 09:00-20:00, 01-07-2018 09:00-15:00

    • Educare necesse est ... patriotyzm jako wartość w edukacji publicznej (konferencja)
       07-06-2018 10:00-17:00, 08-06-2018 09:00-16:00

     Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych  i Szkoleń

               https://www.wcies.edu.pl/media/system/pdf/oferta_17_18/oferta3kwartal_17_18.pdf

    Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

    • Warsztaty "RDA – nowy standard katalogowania w centralnym katalogu polskich bibliotek naukowych NUKAT", 11 czerwca 2018 r., Warszawa
    • Warsztaty „Literatura, jako narzędzie terapeutyczne i edukacyjne” - biblioterapia III stopnia, 12-13 czerwca 2018 r., Warszawa
    • Warsztaty "Budowanie efektywnych zespołów w bibliotekach i instytucjach kultury ", 14 czerwca 2018 r., Warszawa
    • Warsztaty "Książka elektroniczna w świecie interaktywnych i mobilnych technologii", 15 czerwca 2018 r., Warszawa
    • Ogólnopolska Konferencja SBP „Obecność książki w życiu młodego pokolenia”,    18-19 czerwca 2018 r., Warszawa

     Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów

    2018-06-05     Tworzymy i prezentujemy wiedzę – infografiki w szkole

    2018-06-07     Python cz. 1.1 - grafika żółwia

    2018-06-07     Reportaż multimedialny w projekcie edukacyjnym

    2018-06-07     Python cz. 1.2 - grafika żółwia

    2018-06-07     Python cz. 2.1 - algorytmika

    2018-06-07     Python cz. 3 – matura

    2018-06-18     Audacity – zaawansowana edycja oraz tworzenie materiałów audio, cz. 2

    2018-06-12     Poradnictwo zawodowe w szkole branżowej wspierane TIK

    2018-06-18     Edukacja przedszkolna z TIK a nowa podstawa programowa

    2018-06-05     Współpraca i zarządzanie (dokumentami, czasem i innymi zasobami)  z Office365 nie tylko w szkole

    2018-06-11     Chemia z TIK w zreformowanej szkole podstawowej – aplikacje edukacyjne

    2018-06-12     SharePoint i podstawy administrowania usługą Office 365

    https://www.oeiizk.waw.pl/kursy/informator.php

  • Akcja "Podaruj książkę bibliotece" w Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie Open or Close

    Akcja "Podaruj książkę bibliotece"

    Wszystkich czytelników i sympatyków naszej biblioteki zapraszamy do włączenia się do akcji „Podaruj książkę bibliotece”.Celem akcji jest wzbogacenie księgozbioru o nowe i ciekawe pozycje książkowe, wydane w ciągu ostatnich 10 lat. Jeśli skończyłeś studia, posiadasz podręczniki akademickie, przeczytałeś lektury, książki, które warto polecić innym – nie musisz ich więcej odkurzać, przekaż je do biblioteki. Wystarczy jedna uwolniona książka z własnej kolekcji.Przekazane książki będą służyć innym czytelnikom. Pamiętajmy - książka czytana żyje dłużej. Zapraszamy do współpracy z naszą biblioteką.

Nowości biblioteczne

Wesołe zabawy dla mądrych i ciekawych
Masa piankowa
Podstawy zarządzania procesami
Zrozumieć współczesny terroryzm
Wspomaganie rozwoju dziecka z autyzmem i zespołem Aspergera. Poradnik dla rodziców i terapeutów
Autyzm i zespół Aspergera
Funkcjonowanie społeczne
Współczesne modele i strategie resocjalizacji
Zabawy ruchowe
Festyny, zawody, spotkania z rodzicami
Previous Next Play Pause
Smaller Default Larger

XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom - 2 -10 czerwca

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (1-8 czerwca)
50 historii nie tylko o misiach
Bajeczki usprawniające pamięć dziecka
Bajki przedszkolaka
Bon czy ton
Dżok: legenda o psiej wierności
Księga straszliwej niegrzeczności
Martynka opowiada historyjki o zwierzątkach
Moc jest w nas
Odważny Hipcio
Previous Next Play Pause

Dzień bez Alkoholu - 1 czerwca

Dzień bez Alkoholu
Alkoholicy wysokofunkcjonujący z perspektywy profesjonalnej i osobistej
Czas na wyleczenie
Doświadczenia traumatyczne a uzależnienie od alkoholu
Funkcjonowanie noo-psychospołeczne i problemy psychiczne dorosłych dzieci alkoholików
Problemowe picie alkoholu przez młode kobiety
Profilaktyka na co dzień
Psychologia uzależnień - alkoholizm
Stawić czoło uzależnieniom
Wybrane zagadnienia psychologii alkoholizmu
Previous Next Play Pause

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii - 26 czerwca

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii
Narkomania  zjawisko zagrożenia
Narkomania. Spojrzenie wielowymiarowe
Narkotyki i dopalacze
Narkotyki i narkomania. Zjawiska globalne - problemy lokalne
Narkotyki i paranarkotyki
Narkotyki i środki zastępcze
Narkotyki w kulturze młodzieżowej
Teologia narkotyku
Uzależnienie od narkotyków
Previous Next Play Pause