Europejski Tydzień Autyzmu

Uwięziony umysł

Europejski Tydzień Autyzmu obchodzony jest co roku, w  pierwszym tygodniu grudnia. Święto zostało ainicjowane przez Parlament Europejski, który w 1996 roku uchwalił Karte Praw oSób z Autyzmem. Celem tego szczególnego tygodnia, jest przede wszystkim dostarczenie rzetelnej wiedzy społeczeństwu na temat autyzmu, uwrazliwienie na potrzeby i problemy osób cierpiących na tą chorobę, a także poprawienie dostepu do swiadczeń dla osób zmagających się z tym problemem.

Zestawienie bibliograficzne.

Uwięziony umysł

Uwięziony umysł to zbiór opowieści o ludziach (dzieciach i dorosłych) z autyzmem i syndromem Aspergera. Każdy rozdział (nazwany imieniem pacjenta) to osobna historia, pokazująca, jak niesłychanie są zróżnicowane zaburzenia autystyczne. Szatmari opowiada o swych pacjentach nie od strony psychopatologii, nienormalności, ale raczej stara się pokazać niezwykły, indywidualny świat chorego i wskazać drogę do jego zrozumienia.  Uwięziony umysł przypomina książki Olivera Sacksa, wciąga i fascynuje czytelników zainteresowanych tajemnicami ludzkiego umysłu. Z pewnością spodoba się fanom filmu Piękny umysł.
Poszczególne opowieści chwytają za serce, na przykład historia adoptowanej rumuńskiej dziewczynki albo chłopca, który miał obsesję na punkcie śmierci. Jest to książka przydatna dla rodziców dzieci z podobnymi zaburzeniami, a także osób, które z nimi pracują – psychologów, terapeutów, pedagogów.

Prawdziwy człowiek Wspomaganie rozwoju osób z autyzmem