Smaller Default Larger

14 grudnia odbyło się tradycyjnie jak co roku spotkanie opłatkowe dla członków Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej bibliotece. Zebrani goście wspólnie zasiedli przy stole pełnym świątecznych smakołyków. Dzieląc się opłatkiem życzyli sobie pięknych Świąt Bożego Narodzenia i ciekawej lektury, z którą się zmierzą w nadchodzącym roku. Wspólne kolędowanie sprawiło, że wszyscy poczuli magię zbliżających się świąt. Nie mogło zabraknąć także lektury, która jest bohaterką każdego naszego spotkania. Tym razem była to książka „Winne” Jarosława Czechowicza. Autor jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie ukończył również podyplomowe studium dziennikarskie. Zadebiutował „Toksycznością’ w 2019 roku a „Winne” to jego druga książka. Pokazuje losy rodziny, w której nie ma odrobiny miłości. Pokazuje wpływ takiej sytuacji na dalsze losy dzieci. Wstyd i upokorzenia doznawane w nastoletnim życiu zostały z bohaterkami na zawsze, nie pozwoliły im na spokojne i pełne życie. Nie pozwoliły im nawet wspierać się wzajemnie w nieszczęściu, jakiego doświadczyły. Ich dorosłość, nawet po usamodzielnieniu, nadal nie jest wolna od trudnych emocji, poczucia winy, strachu i bezradności wobec niechęci matki. Nie potrafią zrozumieć, dlaczego są cały czas traktowane jak przeciwniczki i cały czas wspominają pełnego miłości i oddania tatę, który zginął w wypadku, kiedy wkraczały w nastoletnie życie. Starają się żyć mimo wszystko, układać sobie przyszłość, jednak cień bezdusznej matki kładzie się na wszystkim, co próbują stworzyć. Lektura bardzo poruszająca, wobec której nie można przejść obojętnie.